Ferrell Parkway over Drainage Canal
Fair Condition50 years old35,268 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.40in Lak Rd0.30plea Val |
| Carries | Ferrell Parkway |
| Crosses | Drainage Canal |
| Coordinates | 36.79543, -76.15551 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 24.9 ft (7.6 m) |
| Max Span | 7.9 ft (2.4 m) |
| Deck Area | 141.4 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1976 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 35,268 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | October 2023 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022211 |