Dorchester Lane over Drainage Canal
Good Condition40 years old2,790 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.05brywoodrd 0.5birks LN |
| Carries | Dorchester Lane |
| Crosses | Drainage Canal |
| Coordinates | 36.79853, -76.13208 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 120.1 ft (36.6 m) |
| Max Span | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 409.9 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1986 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,790 (1987) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | December 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022210 |