Sbl Northhampton B over Route 60 (shore Drive)
Fair Condition63 years old11,257 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 0.30ches-bdg 1.01 225-n |
| Carries | Sbl Northhampton B |
| Crosses | Route 60 (shore Drive) |
| Coordinates | 36.90346, -76.12923 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 211.0 ft (64.3 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 688.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1963 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 11,257 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 125 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022215 |