Sbl Indenpend. Blv over RTE 13 Northampton Blvd.
Fair Condition57 years old18,381 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Virginia Beach |
| Location | 4.00 To 58 / 0.60 To 60 |
| Carries | Sbl Indenpend. Blv |
| Crosses | RTE 13 Northampton Blvd. |
| Coordinates | 36.89734, -76.14474 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 209.0 ft (63.7 m) |
| Max Span | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Width | 50.2 ft (15.3 m) |
| Deck Area | 974.6 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 18,381 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022276 |