Woodman AVE over Los Angeles River
Good Condition74 years old31,941 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.1 Mi South Of Us-101 |
| Carries | Woodman AVE |
| Crosses | Los Angeles River |
| Coordinates | 34.15403, -118.43109 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 76.1 ft (23.2 m) |
| Max Span | 68.9 ft (21 m) |
| Deck Width | 90.2 ft (27.5 m) |
| Deck Area | 638 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1952 (reconstructed 1967) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 31,941 (2018) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 324 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C1392 |