Apperson ST over Haines Canyon Channel
Good Condition90 years old5,202 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | Woodward AVE |
| Carries | Apperson ST |
| Crosses | Haines Canyon Channel |
| Coordinates | 34.25588, -118.30694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 33.1 ft (10.1 m) |
| Max Span | 28.9 ft (8.8 m) |
| Deck Width | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Area | 173.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,202 (2016) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C1393 |