Lyndhurst Road over Route 64
Fair Condition56 years old3,264 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Waynesboro |
| Location | 0.25purdue St0.10summit D |
| Carries | Lyndhurst Road |
| Crosses | Route 64 |
| Coordinates | 38.05356, -78.91947 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 337.9 ft (103 m) |
| Max Span | 114.8 ft (35 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 1153.6 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1970 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,264 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022290 |