Lyndhurst Road over South River
Fair Condition59 years old5,553 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Waynesboro |
| Location | 0045wcl-wayn 0145340 & 52 |
| Carries | Lyndhurst Road |
| Crosses | South River |
| Coordinates | 38.05703, -78.90756 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 213.9 ft (65.2 m) |
| Max Span | 80.1 ft (24.4 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 834.6 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1967 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,553 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022293 |