Second Street over South River
Fair Condition57 years old3,209 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Waynesboro |
| Location | 0002aug AVE 0037ash ST |
| Carries | Second Street |
| Crosses | South River |
| Coordinates | 38.07883, -78.87614 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 117.1 ft (35.7 m) |
| Max Span | 59.1 ft (18 m) |
| Deck Width | 45.9 ft (14 m) |
| Deck Area | 499.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1969 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3,209 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022292 |