Florence Ave. over Csx Railroad
Good Condition66 years old915 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Waynesboro |
| Location | 0030city-h-b 0025e-south- |
| Carries | Florence Ave. |
| Crosses | Csx Railroad |
| Coordinates | 38.07105, -78.89029 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 64.0 ft (19.5 m) |
| Max Span | 61.0 ft (18.6 m) |
| Deck Width | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Area | 237.9 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 (reconstructed 2020) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 915 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022294 |