Route 0000 over Hunter ST O Rockfish Run
Fair Condition94 years old1,200 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Augusta |
| Location | 0007250 000310th ST |
| Carries | Route 0000 |
| Crosses | Hunter ST O Rockfish Run |
| Coordinates | 38.06247, -78.87295 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 30.8 ft (9.4 m) |
| Max Span | 4.6 ft (1.4 m) |
| Deck Width | 24.6 ft (7.5 m) |
| Deck Area | 70.5 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,200 (1998) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 000000000022296 |