Grand AVE over Rubio Wash
Fair Condition32 years old4,182 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.2mi E/o San Gabriel Blv |
| Carries | Grand AVE |
| Crosses | Rubio Wash |
| Coordinates | 34.09168, -118.08804 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 82.0 ft (25 m) |
| Max Span | 78.7 ft (24 m) |
| Deck Width | 53.8 ft (16.4 m) |
| Deck Area | 410 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1994 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 4,182 (2017) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 323 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2014 |