Elizabeth Lake over Amargosa Crk
Good Condition29 years old15,300 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 4.8mi E/o Bouquet Cn RD |
| Carries | Elizabeth Lake |
| Crosses | Amargosa Crk |
| Coordinates | 34.58712, -118.19747 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 7 (Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 48.6 ft (14.8 m) |
| Max Span | 9.8 ft (3 m) |
| Deck Width | 107.0 ft (32.6 m) |
| Deck Area | 482.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 15,300 (2014) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2016 |