WB Diaah over Centreville Road
Fair Condition37 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 2.8 Miles From Dulles Air |
| Carries | WB Diaah |
| Crosses | Centreville Road |
| Coordinates | 38.95693, -77.40418 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 102.0 ft (31.1 m) |
| Max Span | 98.1 ft (29.9 m) |
| Deck Width | 44.0 ft (13.4 m) |
| Deck Area | 416.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1989 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100040P0000000 |