EB Dulles Toll Roa over Centreville Road
Fair Condition42 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 2.8 Miles From Dulles Air |
| Carries | EB Dulles Toll Roa |
| Crosses | Centreville Road |
| Coordinates | 38.95656, -77.40452 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 99.4 ft (30.3 m) |
| Max Span | 95.1 ft (29 m) |
| Deck Width | 66.3 ft (20.2 m) |
| Deck Area | 612.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1984 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 7 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100051P0000000 |