EB Dulles Toll Roa over Spring Hill Road
Fair Condition42 years old22,000 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 12.6 Miles From Dulles Ai |
| Carries | EB Dulles Toll Roa |
| Crosses | Spring Hill Road |
| Coordinates | 38.93352, -77.23337 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 149.9 ft (45.7 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 77.1 ft (23.5 m) |
| Deck Area | 1074.0 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1984 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,000 (2024) |
| Lanes On Bridge | 5 |
| Lanes Under Bridge | 5 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 224 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 76 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2100046P0000000 |