Sierra HWY over Mint Cyn Wash
Fair Condition29 years old8,708 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 5.5mi N/o Soledad Cyn RD |
| Carries | Sierra HWY |
| Crosses | Mint Cyn Wash |
| Coordinates | 34.47088, -118.39492 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 78.7 ft (24 m) |
| Max Span | 38.4 ft (11.7 m) |
| Deck Width | 43.3 ft (13.2 m) |
| Deck Area | 316.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1997 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,708 (2017) |
| Truck Traffic | 3% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2031 |