Bus And Taxi Entry over Eads Street
Fair Condition81 years old6,460 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | I-395 South To Va Route 1 |
| Carries | Bus And Taxi Entry |
| Crosses | Eads Street |
| Coordinates | 38.86875, -77.05269 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 5 (Fair) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 34.1 ft (10.4 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 134.5 ft (41 m) |
| Deck Area | 426.4 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1945 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,460 (2012) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 77 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2160005P0000000 |