Pentagon River Ent over Va Route 110
Fair Condition81 years old6,120 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Arlington |
| Location | I-395 South To Va Route 1 |
| Carries | Pentagon River Ent |
| Crosses | Va Route 110 |
| Coordinates | 38.87161, -77.05275 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 161.1 ft (49.1 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 37.1 ft (11.3 m) |
| Deck Area | 554.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1945 (reconstructed 1998) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,120 (2012) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 823 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | Code 77 |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 2160002P0000000 |