Las Flores Cyn RD over Las Flores Crk
Good Condition30 years old1,572 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.5mi N/o Sr-1 HWY |
| Carries | Las Flores Cyn RD |
| Crosses | Las Flores Crk |
| Coordinates | 34.04482, -118.63870 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 69.2 ft (21.1 m) |
| Max Span | 62.0 ft (18.9 m) |
| Deck Width | 38.1 ft (11.6 m) |
| Deck Area | 244.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1996 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,572 (2014) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2036 |