George Washington over Fort Hunt Access Road
Fair Condition94 years old8,900 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 5.9 Miles South Of I-95/4 |
| Carries | George Washington |
| Crosses | Fort Hunt Access Road |
| Coordinates | 38.71506, -77.04694 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 25.9 ft (7.9 m) |
| Max Span | 25.9 ft (7.9 m) |
| Deck Width | 65.9 ft (20.1 m) |
| Deck Area | 158.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,900 (2023) |
| Truck Traffic | 10% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3300025P0000000 |