George Washington over Little Hunting Creek
Fair Condition94 years old8,900 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 8.6 Miles South Of I-95/4 |
| Carries | George Washington |
| Crosses | Little Hunting Creek |
| Coordinates | 38.71281, -77.07401 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 144.4 ft (44 m) |
| Max Span | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Width | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Area | 932.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1932 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 8,900 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3300026P0000000 |