Gwmp over Boundry Channel
Fair Condition66 years old22,400 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Fairfax |
| Location | 1.5 Miles South Of I-95/4 |
| Carries | Gwmp |
| Crosses | Boundry Channel |
| Coordinates | 38.76861, -77.05364 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Culvert | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Culvert |
| Total Length | 21.7 ft (6.6 m) |
| Max Span | 10.5 ft (3.2 m) |
| Deck Width | 69.2 ft (21.1 m) |
| Deck Area | 139.3 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 22,400 (2023) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 423 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 3300049P0000000 |