Lafayette Street over Colonial Parkway
Fair Condition90 years old2,185 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Williamsburg |
| Location | 0.8 Miles North Of Newpor |
| Carries | Lafayette Street |
| Crosses | Colonial Parkway |
| Coordinates | 37.27514, -76.69900 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 142.1 ft (43.3 m) |
| Max Span | 49.9 ft (15.2 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 441.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1936 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,185 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290019P0000000 |