Newport Avenue over Colonial Parkway
Fair Condition69 years old2,185 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Williamsburg |
| Location | 0.9 Miles East Of Va Rout |
| Carries | Newport Avenue |
| Crosses | Colonial Parkway |
| Coordinates | 37.26675, -76.70219 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 50.9 ft (15.5 m) |
| Max Span | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Width | 39.7 ft (12.1 m) |
| Deck Area | 187.6 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1957 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,185 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290020P0000000 |