Colonial Parkway over Halfway Creek
Fair Condition84 years old1,183 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | James City |
| Location | 0.9 Miles South Of Route |
| Carries | Colonial Parkway |
| Crosses | Halfway Creek |
| Coordinates | 37.23386, -76.69703 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 851.7 ft (259.6 m) |
| Max Span | 56.8 ft (17.3 m) |
| Deck Width | 36.7 ft (11.2 m) |
| Deck Area | 2907.5 sq m |
| Main Spans | 15 |
| Year Built | 1942 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,183 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290022P0000000 |