Colonial Parkway over College Creek
Fair Condition70 years old1,183 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | James City |
| Location | 1.6 Miles South Of Va Rou |
| Carries | Colonial Parkway |
| Crosses | College Creek |
| Coordinates | 37.22608, -76.69472 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | 7 — Countermeasures installed |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 86.9 ft (26.5 m) |
| Max Span | 86.9 ft (26.5 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 294.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1956 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 1,183 (2022) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4290023P0000000 |