Skyline Drive over U.s. Route 211
Fair Condition65 years old608 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Page |
| Location | 34.2 Miles From Intersect |
| Carries | Skyline Drive |
| Crosses | U.s. Route 211 |
| Coordinates | 38.66094, -78.32083 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 219.5 ft (66.9 m) |
| Max Span | 104.0 ft (31.7 m) |
| Deck Width | 58.4 ft (17.8 m) |
| Deck Area | 1190.8 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 608 (2022) |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4840001P0000000 |