Skyline Drive over Ramp (thornton Gap)
Good Condition65 years old608 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Page |
| Location | 0.1 Miles To Intersection |
| Carries | Skyline Drive |
| Crosses | Ramp (thornton Gap) |
| Coordinates | 38.66064, -78.32225 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 69.6 ft (21.2 m) |
| Max Span | 69.6 ft (21.2 m) |
| Deck Width | 41.3 ft (12.6 m) |
| Deck Area | 267.1 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1961 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 608 (2022) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | November 2024 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 4840002P0000000 |