Blue Ridge Parkway over Ravine
Good Condition84 years old400 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Rockbridge |
| Location | 6.2 Miles To Va Route 603 |
| Carries | Blue Ridge Parkway |
| Crosses | Ravine |
| Coordinates | 37.80078, -79.19650 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Steel |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.9 ft (59.7 m) |
| Max Span | 67.3 ft (20.5 m) |
| Deck Width | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Area | 620.9 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1942 (reconstructed 1985) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5140003P0000000 |