Blue Ridge Parkway over Va Route 605
Good Condition76 years old400 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Amherst |
| Location | 7.0 Miles To Va Route 603 |
| Carries | Blue Ridge Parkway |
| Crosses | Va Route 605 |
| Coordinates | 37.79844, -79.21800 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 24.3 ft (7.4 m) |
| Max Span | 24.3 ft (7.4 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 77.7 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1950 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 400 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5140004P0000000 |