Loma Alta DR over Rubio Wash
Fair Condition25 years old905 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.8mi N/o Altadena DR |
| Carries | Loma Alta DR |
| Crosses | Rubio Wash |
| Coordinates | 34.20032, -118.12270 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 169.6 ft (51.7 m) |
| Max Span | 84.6 ft (25.8 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 661.8 sq m |
| Main Spans | 2 |
| Year Built | 2001 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 905 (2012) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 721 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2044 |