Blue Ridge Parkway over Otter Creek
Fair Condition68 years old474 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Amherst |
| Location | 1.8 Miles To Va Route 501 |
| Carries | Blue Ridge Parkway |
| Crosses | Otter Creek |
| Coordinates | 37.56861, -79.35308 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 5 (Fair) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 148.0 ft (45.1 m) |
| Max Span | 40.0 ft (12.2 m) |
| Deck Width | 35.4 ft (10.8 m) |
| Deck Area | 487.1 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1958 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 474 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5140015P0000000 |