Blue Ridge Parkway over James River & U.s. Route
Fair Condition67 years old474 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Bedford |
| Location | 2.0 Miles To Va Route 130 |
| Carries | Blue Ridge Parkway |
| Crosses | James River & U.s. Route |
| Coordinates | 37.55492, -79.36986 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 5 (Fair) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 4 — Foundations need monitoring |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Tee Beam |
| Total Length | 1044.9 ft (318.5 m) |
| Max Span | 100.1 ft (30.5 m) |
| Deck Width | 33.1 ft (10.1 m) |
| Deck Area | 3216.8 sq m |
| Main Spans | 11 |
| Year Built | 1959 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 474 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5140016P0000000 |