Blue Ridge Parkway over Peters Creek Road (va Ro
Good Condition66 years old474 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Bedford |
| Location | 1.2 Miles To Va Route 501 |
| Carries | Blue Ridge Parkway |
| Crosses | Peters Creek Road (va Ro |
| Coordinates | 37.55281, -79.38908 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 29.9 ft (9.1 m) |
| Max Span | 29.9 ft (9.1 m) |
| Deck Width | 33.5 ft (10.2 m) |
| Deck Area | 92.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1960 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 474 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5140017P0000000 |