Blue Ridge Parkway over Va Routes 43 & 695
Good Condition85 years old474 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Botetourt |
| Location | 1.8 Miles To Va Route 618 |
| Carries | Blue Ridge Parkway |
| Crosses | Va Routes 43 & 695 |
| Coordinates | 37.48347, -79.66875 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 44.9 ft (13.7 m) |
| Max Span | 44.9 ft (13.7 m) |
| Deck Width | 34.4 ft (10.5 m) |
| Deck Area | 143.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 474 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5140018P0000000 |