Blue Ridge Parkway over Va Route 617
Good Condition85 years old474 vehicles/day
Location
| State | Virginia |
| County | Botetourt |
| Location | 2.3 Miles To Va Route 695 |
| Carries | Blue Ridge Parkway |
| Crosses | Va Route 617 |
| Coordinates | 37.46628, -79.69964 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Width | 35.1 ft (10.7 m) |
| Deck Area | 114.5 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1941 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 474 (2012) |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 624 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | National Park Service |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 5140019P0000000 |