Green ST over Metro
Good Condition23 years old9,494 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 180ft W/o Arroyo PKWY |
| Carries | Green ST |
| Crosses | Metro |
| Coordinates | 34.14444, -118.14823 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 8 (Very Good) |
| Superstructure | 8 (Very Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Frame |
| Total Length | 27.2 ft (8.3 m) |
| Max Span | 25.3 ft (7.7 m) |
| Deck Width | 69.9 ft (21.3 m) |
| Deck Area | 176.8 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 2003 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,494 (2014) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 3 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 824 |
| Inspection Frequency | Every 48 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2292 |