NE 185th ST over I-5
Fair Condition62 years old9,704 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 2.1 N Jct SR 523 |
| Carries | NE 185th ST |
| Crosses | I-5 |
| Coordinates | 47.76325, -122.32431 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 249.0 ft (75.9 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 60.0 ft (18.3 m) |
| Deck Area | 1389.0 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 9,704 (2010) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 9 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007299C0000000 |