I-5 over NE 175th ST
Good Condition62 years old82,639 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 1.6 N Jct SR 523 |
| Carries | I-5 |
| Crosses | NE 175th ST |
| Coordinates | 47.75575, -122.32981 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 163.1 ft (49.7 m) |
| Max Span | 80.4 ft (24.5 m) |
| Deck Width | 65.0 ft (19.8 m) |
| Deck Area | 984.1 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1983) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 82,639 (2023) |
| Truck Traffic | 5% |
| Lanes On Bridge | 4 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007299B0000000 |