S Firestone BLVD over SB Valley View AVE
Good Condition3 years old2,100 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.67 Mi N/o Artesia BLVD |
| Carries | S Firestone BLVD |
| Crosses | SB Valley View AVE |
| Coordinates | 33.88371, -118.03047 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Single/Spread |
| Total Length | 429.8 ft (131 m) |
| Max Span | 125.0 ft (38.1 m) |
| Deck Width | 49.2 ft (15 m) |
| Deck Area | 1,965 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 2023 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 2,100 (2024) |
| Truck Traffic | 1% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 124 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2296 |