I-405 over SR 515
Good Condition62 years old45,853 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 0.5 N Jct SR 167 |
| Carries | I-405 |
| Crosses | SR 515 |
| Coordinates | 47.46895, -122.20638 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 214.9 ft (65.5 m) |
| Max Span | 101.0 ft (30.8 m) |
| Deck Width | 109.6 ft (33.4 m) |
| Deck Area | 2187.7 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1988) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 45,853 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 8 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007376C0000000 |