I-405 over SR 167
Fair Condition62 years old91,705 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | King |
| Location | 1.3 N Jct SR 181 |
| Carries | I-405 |
| Crosses | SR 167 |
| Coordinates | 47.46784, -122.21835 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 188.0 ft (57.3 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 189.0 ft (57.6 m) |
| Deck Area | 3300.5 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1989) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 91,705 (2023) |
| Truck Traffic | 6% |
| Lanes On Bridge | 9 |
| Lanes Under Bridge | 6 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 623 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 0007376A0000000 |