I-90 over West Canal
Poor Condition62 years old5,896 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Grant |
| Location | 12.3 E Jct SR 26 |
| Carries | I-90 |
| Crosses | West Canal |
| Coordinates | 47.08736, -119.85639 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Poor |
| Deck | 4 (Poor) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 7 (Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 108.9 ft (33.2 m) |
| Max Span | 34.1 ft (10.4 m) |
| Deck Width | 50.9 ft (15.5 m) |
| Deck Area | 514.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1994) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 5,896 (2023) |
| Truck Traffic | 28% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 223 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007386B0000000 |