SR 281 over I-90
Fair Condition62 years old6,241 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Grant |
| Location | Jct I-90 |
| Carries | SR 281 |
| Crosses | I-90 |
| Coordinates | 47.08478, -119.86128 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 5 (Fair) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 195.9 ft (59.7 m) |
| Max Span | 56.1 ft (17.1 m) |
| Deck Width | 36.4 ft (11.1 m) |
| Deck Area | 662.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 (reconstructed 1990) |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 6,241 (2023) |
| Truck Traffic | 17% |
| Lanes On Bridge | 2 |
| Lanes Under Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007386D0000000 |