Whittier BLVD over San Gabriel Riv
Fair Condition58 years old34,000 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 07-la-072-6.86-prv |
| Carries | Whittier BLVD |
| Crosses | San Gabriel Riv |
| Coordinates | 33.99583, -118.07282 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 8 (Very Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 5 — Stable for scour |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Stringer/Multi-beam |
| Total Length | 377.0 ft (114.9 m) |
| Max Span | 75.1 ft (22.9 m) |
| Deck Width | 96.1 ft (29.3 m) |
| Deck Area | 3366.6 sq m |
| Main Spans | 5 |
| Year Built | 1968 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 34,000 (2017) |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 924 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2302 |