SR 290 over Railroad
Fair Condition62 years old10,220 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Spokane |
| Location | 6.8 E Jct I-90 |
| Carries | SR 290 |
| Crosses | Railroad |
| Coordinates | 47.68307, -117.27230 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Fair |
| Deck | 6 (Satisfactory) |
| Superstructure | 6 (Satisfactory) |
| Substructure | 6 (Satisfactory) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 174.9 ft (53.3 m) |
| Max Span | 48.9 ft (14.9 m) |
| Deck Width | 32.5 ft (9.9 m) |
| Deck Area | 527.7 sq m |
| Main Spans | 4 |
| Year Built | 1964 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,220 (2023) |
| Truck Traffic | 7% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 424 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | State Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 0007438A0000000 |