Argonne Road over Spokane River
Good Condition22 years old32,264 vehicles/day
Location
| State | Washington |
| County | Spokane |
| Location | 0.6 N Trent Road |
| Carries | Argonne Road |
| Crosses | Spokane River |
| Coordinates | 47.68931, -117.28271 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 8 (Very Good) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Box Beam - Multiple |
| Total Length | 338.9 ft (103.3 m) |
| Max Span | 160.1 ft (48.8 m) |
| Deck Width | 72.8 ft (22.2 m) |
| Deck Area | 2293.3 sq m |
| Main Spans | 3 |
| Year Built | 2004 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 32,264 (2019) |
| Truck Traffic | 25% |
| Lanes On Bridge | 4 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | County Highway Agency |
| Historical Significance | Historical significance is not determined |
| Structure Number | 087205000000000 |