Deodar LN over Sawpit Wh
Good Condition71 years old3 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 280ft E/o Mountain AVE |
| Carries | Deodar LN |
| Crosses | Sawpit Wh |
| Coordinates | 34.15147, -117.98540 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Channel/Waterway | 9 (Excellent) |
| Scour Critical | 8 — Stable, low risk |
Physical Characteristics
| Material | Concrete |
| Design | Arch - Deck |
| Total Length | 35.1 ft (10.7 m) |
| Max Span | 26.9 ft (8.2 m) |
| Deck Width | 42.0 ft (12.8 m) |
| Deck Area | 137.0 sq m |
| Main Spans | 1 |
| Year Built | 1955 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 3 (2017) |
| Lanes On Bridge | 1 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 523 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2307 |