California Incline over Pacific Coast HWY
Good Condition10 years old10,118 vehicles/day
Location
| State | California |
| County | Los Angeles |
| Location | 0.1 Mi S Pacific Coast Hy |
| Carries | California Incline |
| Crosses | Pacific Coast HWY |
| Coordinates | 34.01931, -118.50500 |
Condition Ratings
| Overall Condition | Good |
| Deck | 7 (Good) |
| Superstructure | 7 (Good) |
| Substructure | 7 (Good) |
| Scour Critical | Not applicable |
Physical Characteristics
| Material | Prestressed Concrete Continuous |
| Design | Slab |
| Total Length | 753.3 ft (229.6 m) |
| Max Span | 56.4 ft (17.2 m) |
| Deck Width | 52.2 ft (15.9 m) |
| Deck Area | 3650.6 sq m |
| Main Spans | 18 |
| Year Built | 2016 |
Traffic
| Avg Daily Traffic | 10,118 (2014) |
| Truck Traffic | 2% |
| Lanes On Bridge | 2 |
Inspection & Ownership
| Last Inspection | 923 |
| Inspection Frequency | Every 24 months |
| Owner | City/Municipal Highway Agency |
| Historical Significance | Bridge is not eligible for the National Register |
| Structure Number | 53C2310 |